Dzień Pacjenta z Łuszczycą

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry o podłożu immunologicznym i genetycznym, która dotyczy ok. 2-3% populacji. Poprzez uciążliwe objawy istotnie wpływa na jakość życia, nierzadko ograniczając aktywność społeczną i zawodową.

Pomimo tego, że na świecie powstają nowe terapie skutecznie obniżające nasilenie choroby, w Polsce istnieje problem z ich dostępnością. Przyczyną jest wymóg dołączania do wniosku refundacyjnego analizy porównującej skuteczność, bezpieczeństwo i opłacalność nowego leku do obecnie stosowanego. Problem polega na tym, że nowe leki często nie zastępują obecnie stosowanych, a wprowadzają zupełnie nowe etapy leczenia, zmieniając całą „ścieżkę terapeutyczną”. Jednak polskie wymagania prawne nie przewidują takiej sytuacji.

Czy da się rozwiązać ten problem i zapewnić pacjentom dostęp do nowych opcji terapeutycznych? Na to i inne pytania będą odpowiadać Cezary Pruszko oraz Michał Jachimowicz, właściciele firmy MAHTA, w swoim wystąpieniu pt. „Farmakoekonomiczne aspekty leczenia łuszczycy w Polsce” - 26 marca 2019 r., w Warszawie, odbędzie się Dzień Pacjenta z Łuszczycą – spotkanie dla lekarzy, pacjentów, polityków, przedstawicieli instytucji państwowych i innych osób, pod kierownictwem naukowym prof. Joanny Narbutt, konsultanta krajowego w dermatologii i wenerologii.

Pełen program dostępny na stronie wydarzenia: debaty-zdrowie.pl/luszczyca/